Tartu laulupidu alustab pidustusi esimesele üldlaulupeole pühendatud ühiskontserdiga

PRESSITEADE
Tartu laulupidu
20.06.19

Tartu laulupidu alustab pidustusi esimesele üldlaulupeole pühendatud ühiskontserdiga

Täna, 20. juunil alustab Tartu laulupidu peo 150. sünnipäeva tähistamisega. Avapäeval on kavas Tartu laulupeo ja XXVII laulupeo pidulik ühiskontsert „1869. 2019“, kus esinevad Eesti Rahvusmeeskoor ja Tartu Ülikooli Akadeemiline Naiskoor. Piduliku ühiskontserdi dirigendid on Triin Koch, Mikk Üleoja ja Kaspar Mänd.

Nii kontserdi toimumispaik kui algusaeg on seotud esimese üldlaulupeoga 1869. aastal. Asukohaks on Tartu Maarja kirik, kus toimus esimese üldalulupeo peaproov ning kontsert algab kell 18:69 ehk 19:09.

Tartu laulupeo ajaloomentor Ken Ird ütleb, et parimat paika laulupeo 150. sünnipäeva tähistamise alguseks olnuks raske valida. “Tartu Maarja kirikus tegutses 1869. aastal Tartu eestlaste kogudus ja see oli ka üks põhjuseid, miks just seal toimus esimese üldlaulupeo peaproov,” ütleb Ird. “Nüüd, 150 aastat hiljem on väga hea meel, et kirik on taastamisjärgus jõudnud nii kaugele, et saab võõrustada Tartu laulupeo avakontserti.”

Ühiskontserdil tuleb esmaettekandele helilooja Jüri Reinvere poolt spetsiaalselt selleks puhuks kirjutatud uudisteos “Mu isamaa. Mu õnn ja rõõm.”, mis on tema sõnul inspireeritud nii sellest, et esimesel Eesti laulupeol sai ette kantud F. Paciuse “Mu isamaa, mu õnn ja rõõm” kui ka sellest, et kogu laulupidu kujunes, eriti tänu Jakob Hurda kõnele, eestluse kui euroopaliku identiteedi aluseks. Reinvere on öelnud tutvustuseks, et liigub samadel teemadel, 150 aastat hiljem, koos oma teosesse ise kirjutatud tekstiga.

Segakoorile, solistile ja keelpillikoosseisule kirjutatud uudisteost esitavad lisaks ühendkoorile metsosopran Kai Rüütel ning Vanemuise Sümfooniaorkester.

Lisaks uudisteosele on kavas Kunileid, Klein, Brenner, Beethoven, Stuntz, Kallivoda, Abt, Lvov, Amor ja Unt. Läbi muusika ja vahetekstide põigatakse äsja sündinud laulupeo juurde ja jõutakse tagasi kevadesse 2019. Vahetekstid on kirjutanud Tartu laulupeo lavastajad Anu Lamp (Tallinna linnateater), Riina Roose (Tallinna linnateater) ja Karl Laumets (Teater Vanemuine). Tekste loeb näitleja Riho Kütsar (Teater Vanemuine). Avamõtiskluse ütleb EELK Tartu praost Ants Tooming.

Kontserdi piletid on välja müüdud, kuid sellest teevad otseülekande Klassikaraadio ja Vikerraadio, salvestab Eesti Rahvusringhääling.

 

Lisainfo:
Kristjan Gold
Tartu laulupeo kommunikatsioonijuht
52 97 462
kristjan@atiim.ee

Foto: autor Ove Maidla

Tartu Toomkirik